  • Zoro # G7239139
/ea
Key Features
Number of Flutes
3
Length of Cut
0.1390"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
3.0000" (3)
Neck Dia.
0.0915"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G7239139
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.1390"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
3.0000" (3)
Neck Dia.
0.0915"
Milling Dia.
3/32"
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Cutter Dia.
0.0930" (3/32)
Details
Number of Flutes
3
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Uncoated
LOC Multiple
(1.5x)
Overall Reach
1.6750"
SAE or Metric
SAE
Coating
UN
Reach
(18x)
Description
0.0930" (3/32) Cutter DIA x 0.1390" Length of Cut x 1.6750" Reach Carbide Square End Mill, 3 Flutes