  • Mfr # 872002-C3
  • Zoro # G7170584
/ea
Key Features
Corner Radius
0.0200"
Number of Flutes
4
Shank Dia.
1/8"
Milling Dia.
7/64"
Length of Cut
0.1640"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
872002-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Corner Radius
0.0200"
Shank Dia.
1/8"
Milling Dia.
7/64"
Length of Cut
0.1640"
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Cutter Dia.
0.1090" (7/64)
Details
Number of Flutes
4
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Coating
C3
SAE or Metric
SAE
LOC Multiple
(1.5x)
Description
0.1090" (7/64) Cutter DIA x 0.0200" Radius x 0.1640" Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill, 4 Flutes, AlTiN Coated