  • Mfr # 874005-C3
  • Zoro # G7197464
/ea
Key Features
Corner Radius
0.0400"
Number of Flutes
4
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.3540"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
874005-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Corner Radius
0.0400"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.3540"
Milling Dia.
0.1180"
Cutter Dia.
0.1180" (3 mm)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Details
Number of Flutes
4
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
SAE or Metric
SAE
Coating
C3
LOC Multiple
(3x)
Description
0.1180" Cutter DIA x 0.0400" Radius x 0.3540" Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill, 4 Flutes, AlTiN Coated