  • Zoro # G100448785
/ea
Key Features
Corner Radius
0.0100"
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single Ended
Finish
C4
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
994562-C4
Zoro #
G100448785
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Corner Radius
0.0100"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0930" (3/32)
Milling Dia.
0.0620" (1/16)
Details
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single Ended
Finish
C4
Chip-Breaker
N
SAE or Metric
SAE
Center Cutting
N
LOC Multiple
(1.5x)
Coolant Through
Weldon Flat
Description
0.0620" (1/16) Cutter DIA x 0.0100" Radius x 0.0930" (3/32) Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill, 4 Flutes, Amorphous Diamond Coated