  • Zoro # G7071254
/ea
Key Features
Number of Flutes
4
Length of Cut
0.2340" (15/64)
Single End/Double End
Single End
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2.0000" (2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G7071254
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.2340" (15/64)
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2.0000" (2)
Milling Dia.
5/64"
Neck Length
0.3910"
Neck Dia.
0.0765"
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Cutter Dia.
0.0780" (5/64)
Details
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single End
Material - Machining
Carbide
Coolant Through
N
Finish - Machining
Uncoated
LOC Multiple
(3x)
Overall Reach
0.6250" (5/8)
Reach
(8x)
Weldon Flat
N
SAE or Metric
SAE
Center Cutting
Coating
UN
Chip-Breaker
Description
0.0780" (5/64) Cutter DIA x 0.2340" (15/64) Length of Cut x 0.6250" (5/8) Reach Carbide Square End Mill, 4 Flutes