  • Zoro # G7231125
/ea
Key Features
Number of Flutes
3
Length of Cut
0.1420"
Shank Dia.
1/8"
Milling Dia.
0.0950"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
34295-C3
Zoro #
G7231125
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.1420"
Shank Dia.
1/8"
Milling Dia.
0.0950"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Neck Dia.
0.0935"
Cutter Dia.
0.0950"
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Details
Number of Flutes
3
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Reach
(8x)
Coating
C3
SAE or Metric
SAE
Overall Reach
0.7500" (3/4)
LOC Multiple
(1.5x)
Description
0.0950" Cutter DIA x 0.1420" Length of Cut x 0.7500" (3/4) Reach Carbide Ball End Mill, 3 Flutes, AlTiN Coated