  • Zoro # G7187594
/ea
Key Features
Number of Flutes
3
Length of Cut
0.1870" (3/16)
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Neck Dia.
0.1210"
See all product information
Get a 10% off coupon
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
33508-C3
Zoro #
G7187594
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.1870" (3/16)
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Neck Dia.
0.1210"
Milling Dia.
Cutter Dia.
0.1250" (1/8)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Details
Number of Flutes
3
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
LOC Multiple
(1.5x)
Coating
C3
Overall Reach
0.6250" (5/8)
SAE or Metric
SAE
Reach
(5x)
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1870" (3/16) Length of Cut x 0.6250" (5/8) Reach Carbide Ball End Mill, 3 Flutes, AlTiN Coated