  • Zoro # G200448654
/ea
Key Features
Number of Flutes
4
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Length of Cut
0.7500" (3/4)
Single End/Double End
Single Ended
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
Zoro #
G200448654
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Length of Cut
0.7500" (3/4)
Cutter Dia.
0.2500" (1/4)
Chamfer Length
0.0200"
Shank Diameter
0.2500" (1/4)
Details
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single Ended
Coating
UN
Cutting Angle
45
Angle per Side
45
LOC Multiple
(3x)
Weldon Flat
N
Coolant Through
N
Center Cutting
SAE or Metric
SAE
Chip-Breaker
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.0200" Corner Chamfer x 0.7500" (3/4) Length of Cut Carbide Square Corner Chamfer End Mill, 4 Flutes