  • Zoro # G200448722
Number of Flutes
4
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Length of Cut
1.1250" (1-1/8)
Single End/Double End
Single Ended
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G200448722
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Length of Cut
1.1250" (1-1/8)
Cutter Dia.
0.3750" (3/8)
Chamfer Length
0.0200"
Shank Diameter
0.3750" (3/8)
Details
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single Ended
Coating
UN
Cutting Angle
45
SAE or Metric
SAE
Angle per Side
45
Coolant Through
N
Chip-Breaker
N
Center Cutting
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.0200" Corner Chamfer x 1.1250" (1-1/8) Length of Cut Carbide Square Corner Chamfer End Mill, 4 Flutes