  • Zoro # G200448685
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
4
Overall Length
3.0000" (3)
Shank Dia.
0.5000" (1/2)
Length of Cut
1.5000" (1-1/2)
Single End/Double End
Single Ended
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
804832-C3
Zoro #
G200448685
Overall Length
3.0000" (3)
Shank Dia.
0.5000" (1/2)
Length of Cut
1.5000" (1-1/2)
Cutter Dia.
0.5000" (1/2)
Chamfer Length
0.0200"
Shank Diameter
0.5000" (1/2)
Details
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single Ended
Cutting Angle
45
Coating
C3
LOC Multiple
(3x)
Coolant Through
N
Center Cutting
Angle per Side
45
SAE or Metric
SAE
Chip-Breaker
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.0200" Corner Chamfer x 1.5000" (1-1/2) Length of Cut Carbide Square Corner Chamfer End Mill, 4 Flutes, AlTiN Coated