  • Zoro # G100449218
/ea
Key Features
Corner Radius
0.0100"
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single Ended
Finish
C3
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
938100-C3
Zoro #
G100449218
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Corner Radius
0.0100"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Milling Dia.
0.1000"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Length of Cut
0.8000"
Details
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single Ended
Finish
C3
Center Cutting
N
LOC Multiple
(8x)
SAE or Metric
SAE
Weldon Flat
N
Coolant Through
Chip-Breaker
Description
0.1000" Cutter DIA x 0.0100" Radius x 0.8000" Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill, 4 Flutes, AlTiN Coated