  • Zoro # G7204236
/ea
Key Features
Number of Flutes
4
Length of Cut
0.0720"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Milling Dia.
0.0240"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
73024-C4
Zoro #
G7204236
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.0720"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Milling Dia.
0.0240"
Cutter Dia.
0.0240" (.6 mm)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Details
Number of Flutes
4
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Amorphous Diamond
Coating
C4
LOC Multiple
(3x)
SAE or Metric
SAE
Description
0.0240" Cutter DIA x 0.0720" Length of Cut Carbide Square End Mill, 4 Flutes, Amorphous Diamond Coated