  • Zoro # G804196203
/ea
Key Features
Number of Flutes
4
Length of Cut
0.3120" (5/16)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Finish
UN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G804196203
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.3120" (5/16)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Cutting Dia.
0.2030"
Details
Number of Flutes
4
Finish
UN
LOC Multiple
(1.5x)
SAE or Metric
SAE
Description
0.2030" Cutter DIA x 0.3120" (5/16) Length of Cut Carbide Square End Mill, 4 Flutes