  • Mfr # RSB0285-C3
  • Zoro # G7137858
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RSB0285-C3
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
Neck Dia.
0.0275"
Reamer Size
0.0285"
Margin Length
0.2180" (7/32)
Reamer Diameter
0.0285"
Chamfer Length
0.0033"
Overall Reach
0.3750" (3/8)
Reach
(13x)
LOC Multiple
(8x)
Description
0.0285" Reamer DIA x 0.2180" (7/32) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated