  • Mfr # RSB0355-C3
  • Zoro # G7147597
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RSB0355-C3
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
Neck Dia.
0.0345"
Reamer Size
0.0355"
Chamfer Length
0.0041"
Reamer Diameter
0.0355"
Margin Length
0.2500" (1/4)
Overall Reach
0.4370" (7/16)
LOC Multiple
(7x)
Reach
(12x)
Description
0.0355" Reamer DIA x 0.2500" (1/4) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated