  • Mfr # RSB0395-C3
  • Zoro # G7225050
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RSB0395-C3
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
Neck Dia.
0.0380"
Reamer Size
0.0395"
Chamfer Length
0.0045"
Margin Length
0.2810" (9/32)
Reamer Diameter
0.0395"
Overall Reach
0.5000" (1/2)
Reach
(13x)
LOC Multiple
(7x)
Description
0.0395" Reamer DIA x 0.2810" (9/32) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated