  • Mfr # RSB0410-C3
  • Zoro # G7225288
/ea
Key Features
Finish - Machining
AlTiN
Finish
C3
Number of Flutes
4
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Included Angle
90
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RSB0410-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
Neck Dia.
0.0395"
Reamer Size
0.0410"
Reamer Diameter
0.0410"
Margin Length
0.2810" (9/32)
Chamfer Length
0.0047"
Details
Finish - Machining
AlTiN
Finish
C3
Number of Flutes
4
Included Angle
90
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
LOC Multiple
(7x)
Overall Reach
0.5000" (1/2)
Reach
(12x)
Angle per Side
45
Description
0.0410" Reamer DIA x 0.2810" (9/32) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated