  • Mfr # RSB0530-C3
  • Zoro # G7230224
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RSB0530-C3
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
Neck Dia.
0.0510" (1.3 mm)
Reamer Size
0.0530"
Reamer Diameter
0.0530"
Margin Length
0.4370" (7/16)
Chamfer Length
0.0053"
LOC Multiple
(8x)
Overall Reach
0.6870" (11/16)
Reach
(13x)
Description
0.0530" Reamer DIA x 0.4370" (7/16) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated