  • Mfr # RSB0570-C3
  • Zoro # G7228340
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RSB0570-C3
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Neck Dia.
0.0550" (1.4 mm)
Reamer Size
0.0570"
Chamfer Length
0.0057"
Margin Length
0.4370" (7/16)
Reamer Diameter
0.0570"
Overall Reach
0.7500" (3/4)
LOC Multiple
(8x)
Reach
(13x)
Description
0.0570" Reamer DIA x 0.4370" (7/16) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated