  • Mfr # RSB0585-C3
  • Zoro # G7230818
Overall Length
2.0000" (2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RSB0585-C3
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Neck Dia.
0.0565"
Reamer Size
0.0585"
Margin Length
0.4370" (7/16)
Chamfer Length
0.0059"
Reamer Diameter
0.0585"
Overall Reach
0.7500" (3/4)
LOC Multiple
(7x)
Reach
(13x)
Description
0.0585" Reamer DIA x 0.4370" (7/16) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated