  • Mfr # RSB0600-C3
  • Zoro # G7213850
/ea
Key Features
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Inch
Overall Length
2.0000" (2)
Number of Flutes
4
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RSB0600-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Neck Dia.
0.0580"
Reamer Size
0.0600"
Chamfer Length
0.0060"
Margin Length
0.4370" (7/16)
Reamer Diameter
0.0600"
Details
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Inch
Number of Flutes
4
Material - Machining
Carbide
Included Angle
90
Finish
C3
Angle per Side
45
Reach
(14x)
Overall Reach
0.8120" (13/16)
LOC Multiple
(7x)
Description
0.0600" Reamer DIA x 0.4370" (7/16) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated