  • Mfr # RSB0740-C3
  • Zoro # G7218227
/ea
Key Features
Finish - Machining
AlTiN
Number of Flutes
4
Material - Machining
Carbide
Finish
C3
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RSB0740-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
Neck Dia.
0.0720"
Reamer Size
0.0740"
Chamfer Length
0.0067"
Margin Length
0.5620" (9/16)
Reamer Diameter
0.0740"
Details
Finish - Machining
AlTiN
Number of Flutes
4
Material - Machining
Carbide
Finish
C3
Measurement System
Inch
Included Angle
90
Reach
(13x)
Angle per Side
45
Overall Reach
0.9370" (15/16)
LOC Multiple
(8x)
Description
0.0740" Reamer DIA x 0.5620" (9/16) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated