  • Mfr # RSB1070-C3
  • Zoro # G7226310
/ea
Key Features
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Finish
C3
Number of Flutes
4
Included Angle
90
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RSB1070-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Neck Dia.
0.1030"
Reamer Size
0.1070"
Reamer Diameter
0.1070"
Chamfer Length
0.0096"
Margin Length
0.7500" (3/4)
Details
Finish
C3
Number of Flutes
4
Included Angle
90
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Inch
LOC Multiple
(7x)
Angle per Side
45
Overall Reach
1.3750" (1-3/8)
Reach
(13x)
Description
0.1070" Reamer DIA x 0.7500" (3/4) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated