  • Mfr # RSB1100-C3
  • Zoro # G7147116
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RSB1100-C3
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Neck Dia.
0.1060" (2.7 mm)
Reamer Size
0.1100"
Chamfer Length
0.0099"
Margin Length
0.7500" (3/4)
Reamer Diameter
0.1100" (2.8 mm)
Overall Reach
1.3750" (1-3/8)
Reach
(13x)
LOC Multiple
(7x)
Description
0.1100" Reamer DIA x 0.7500" (3/4) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated