  • Mfr # RSB2040-C3
  • Zoro # G7199056
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4.0000" (4)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RSB2040-C3
Overall Length
4.0000" (4)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Neck Dia.
0.1980"
Reamer Size
0.2040"
Reamer Diameter
0.2040"
Margin Length
1.0000" (1)
Chamfer Length
0.0184"
Reach
(11x)
LOC Multiple
(5x)
Overall Reach
2.2500" (2-1/4)
Description
0.2040" Reamer DIA x 1.0000" (1) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated