  • Zoro # G7130517
/ea
Key Features
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Carbide
Finish
UN
Included Angle
90
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RRH0305
Zoro #
G7130517
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
Neck Dia.
0.0295"
Reamer Size
0.0305"
Chamfer Length
0.0035"
Margin Length
0.2180" (7/32)
Reamer Diameter
0.0305"
Details
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Carbide
Finish
UN
Included Angle
90
Measurement System
Inch
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single End
Coolant Through
N
Weldon Flat
N
Center Cutting
LOC Multiple
(7x)
Overall Reach
0.3750" (3/8)
Angle per Side
45
Reach
(12x)
Chip-Breaker
Description
0.0305" Reamer DIA x 0.2180" (7/32) Margin Length Carbide Right Hand Spiral Reamer, 4 Flutes