  • Mfr # SAA0100-C3
  • Zoro # G7168658
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Cutter Dia.
1.0000" (1)
Finish
C3
Finish - Machining
AlTiN
Single End/Double End
Single End
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SAA0100-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
1.0000" (1)
Overall Length
0.0100"
Minor Diameter
0.3750" (3/8)
Cutter Width
0.0100"
Details
Measurement System
Inch
Finish
C3
Finish - Machining
AlTiN
Single End/Double End
Single End
Number of Flutes
20
Material - Machining
Carbide
Coolant Through
N
Center Cutting
N
Weldon Flat
Flutes
20
Chip-Breaker
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 0.0100" Width CarbideSlitting Saw , 20 Flutes, AlTiN Coated