  • Mfr # SAB0625-C3
  • Zoro # G7213248
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Cutter Dia.
1.2500" (1-1/4)
Finish
C3
Coolant Through
N
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SAB0625-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
1.2500" (1-1/4)
Overall Length
0.0625" (1/16)
Minor Diameter
0.3750" (3/8)
Cutter Width
0.0625" (1/16)
Details
Measurement System
Inch
Finish
C3
Coolant Through
N
Material - Machining
Carbide
Single End/Double End
Single End
Number of Flutes
24
Finish - Machining
AlTiN
Chip-Breaker
Center Cutting
Weldon Flat
Flutes
24
Description
1.2500" (1-1/4) Cutter DIA x 0.0625" (1/16) Width CarbideSlitting Saw , 24 Flutes, AlTiN Coated