  • Zoro # G7222180
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Cutter Dia.
1.5000" (1-1/2)
Finish
UN
Number of Flutes
36
Coolant Through
N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SAC0180
Zoro #
G7222180
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
1.5000" (1-1/2)
Overall Length
0.0180"
Cutter Width
0.0180"
Minor Diameter
0.5000" (1/2)
Details
Measurement System
Inch
Finish
UN
Number of Flutes
36
Coolant Through
N
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Uncoated
Single End/Double End
Single End
Center Cutting
Flutes
Weldon Flat
Chip-Breaker
Description
1.5000" (1-1/2) Cutter DIA x 0.0180" Width CarbideSlitting Saw , 36 Flutes