  • Mfr # SAD0200-C3
  • Zoro # G7171135
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Cutter Dia.
1.7500" (1-3/4)
Finish
C3
Single End/Double End
Single End
Coolant Through
N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SAD0200-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
1.7500" (1-3/4)
Overall Length
0.0200"
Cutter Width
0.0200"
Minor Diameter
0.5000" (1/2)
Details
Measurement System
Inch
Finish
C3
Single End/Double End
Single End
Coolant Through
N
Number of Flutes
38
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Center Cutting
Chip-Breaker
Weldon Flat
Flutes
38
Description
1.7500" (1-3/4) Cutter DIA x 0.0200" Width CarbideSlitting Saw , 38 Flutes, AlTiN Coated