  • Mfr # SAW0120-C3
  • Zoro # G7173777
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Cutter Dia.
2.0000" (2)
Finish
C3
Coolant Through
N
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SAW0120-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
2.0000" (2)
Overall Length
0.0120"
Minor Diameter
0.5000" (1/2)
Cutter Width
0.0120"
Details
Measurement System
Inch
Finish
C3
Coolant Through
N
Material - Machining
Carbide
Number of Flutes
40
Finish - Machining
AlTiN
Single End/Double End
Single End
Weldon Flat
Center Cutting
Flutes
40
Chip-Breaker
Description
2.0000" (2) Cutter DIA x 0.0120" Width CarbideSlitting Saw , 40 Flutes, AlTiN Coated