  • Mfr # 901202-C3
  • Zoro # G7091770
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Length of Cut
0.0120"
Number of Flutes
2
Finish - Machining
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
901202-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Length of Cut
0.0120"
Size
Neck Dia.
0.0240" (.6 mm)
Cutter Dia.
0.0440"
Thread Depth
0.3120" (5/16)
Details
Number of Flutes
2
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
Flutes
Finish
C3
Included Angle
60
SAE or Metric
SAE
Angle per Side
30
Description
0.0440" Cutter DIA x 0.3120" (5/16) Reach Carbide Single Form #0 Thread Milling Cutter, 2 Flutes, AlTiN Coated