  • Zoro # G7125206
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Length of Cut
0.0130"
Number of Flutes
2
Thread Size
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
Zoro #
G7125206
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Length of Cut
0.0130"
Thread Size
1
Neck Dia.
0.0320"
Size
Cutter Dia.
0.0540"
Thread Depth
0.2500" (1/4)
Details
Number of Flutes
2
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Carbide
Flutes
Finish
UN
Included Angle
60
SAE or Metric
SAE
Angle per Side
30
Description
0.0540" Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Reach Carbide Single Form #1 Thread Milling Cutter, 2 Flutes