  • Zoro # G7124698
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.0400"
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
Zoro #
G7124698
Dimensions
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0400"
Shank Dia.
1/8"
Milling Dia.
3/64"
Neck Dia.
0.0290"
Neck Length
0.1560" (5/32)
Radius
0.0234"
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Cutter Dia.
0.0469" (3/64)
Details
Number of Flutes
2
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Carbide
Overall Reach
0.1960"
Wrap Angle
270
SAE or Metric
SAE
Coating
UN
Description
0.0469" (3/64) Cutter DIA x 0.1560" (5/32) Neck Length x 270° Carbide Undercutting End Mill, 2 Flutes