  • Zoro # G7125407
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0401"
Milling Dia.
3/64"
Shank Dia.
1/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
52847-C3
Zoro #
G7125407
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0401"
Milling Dia.
3/64"
Shank Dia.
1/8"
Neck Dia.
0.0290"
Neck Length
0.0930" (3/32)
Radius
0.0234"
Cutter Dia.
0.0469" (3/64)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
Wrap Angle
270
SAE or Metric
SAE
Overall Reach
0.1330"
Coating
C3
Description
0.0469" (3/64) Cutter DIA x 0.0930" (3/32) Neck Length x 270° Carbide Undercutting End Mill, 2 Flutes, AlTiN Coated