  • Zoro # G7125669
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0333"
Finish - Machining
Uncoated
Neck Length
0.0780" (5/64)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
5281M
Zoro #
G7125669
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0333"
Neck Length
0.0780" (5/64)
Neck Dia.
0.0240" (.6 mm)
Milling Dia.
0.0394"
Shank Dia.
1/8"
Radius
0.0197"
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Cutter Dia.
0.0394" (1 mm)
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Carbide
SAE or Metric
SAE
Wrap Angle
270
Overall Reach
0.1110"
Coating
UN
Description
0.0394" Cutter DIA x 0.0780" (5/64) Neck Length x 270° Carbide Undercutting End Mill, 2 Flutes