  • Zoro # G904196127
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Number of Flutes
2
Finish
C3
Length of Cut
0.0341"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
39771-C3
Zoro #
G904196127
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0341"
Neck Dia.
0.0240" (.6 mm)
Milling Dia.
0.0400"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Neck Length
0.0930" (3/32)
Radius
0.0200"
Details
Measurement System
Inch
Number of Flutes
2
Finish
C3
Wrap Angle
270
Overall Reach
0.1270"
Description
0.0400" Cutter DIA x 0.0930" (3/32) Neck Length x 270° Carbide Undercutting End Mill, 2 Flutes, AlTiN Coated