  • Mfr # 7603T240H
  • Zoro # G3327373
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
40 in
Width
20 in
Color
Green
Installation Type
Portable
Includes
240V NEMA 4 Heated, Hazardous Location, Insulated Blanket
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
7603T240H
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
40 in
Width
20 in
Head Dia.
1 in
Diameter
16 in
Spray Head Diameter
1 in
Details
Item
Pressurized Portable Eyewash
Color
Green
Installation Type
Portable
Includes
Activation
Push Plate
Tank Capacity
15 gal
Standards
ANSI/ISEA Z358.1, CSA Certified
Flow Rate
0.25 gpm
Covers
Fabric
Tank Material
Stainless Steel
Ball Valve Type
1/2 in NPT Stainless Steel
Weight Empty
54 lb
Pressure Port
Tire Filler and Pressure Relief
Weight Full
180 lb
NEMA Rating
4
Valve Material
Stainless Steel
Voltage
240 V AC
Includes Drench Hose
No
Coverage
Eyes and Face
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
Electrical Connection Type
Plug-in
Environment
Freezing Temperatures, Hazardous Location
Media Type
Water Preservative
Valve Features
Pressure Relief Valve, Tire-Type Air Fill Valve, Upgraded Ball Valve
Hazardous Location Rating
Class I/Division 2
Amps
0.64 A
Included Media
Media Sold Separately
Portable Water Supply Type
Pressurized
ANSI Compliance
Primary
Description
Pressurized Portable Eyewash, Color Green, Coverage Eyes and Face, Electrical Connection Type Plug-in, Included Media Media Sold Separately, Includes 240V NEMA 4 Heated, Hazardous Location, Insulated Blanket, Includes Drench Hose No, Media Type Water Preservative, Minimum Operating Temperature -20 Degrees F, Tank Capacity 15 gal, Tank Material Stainless Steel, Voltage 240 V AC, Environment Freezing Temperatures, Hazardous Location, Portable Water Supply Type Pressurized, Activation Push Plate