  • Mfr # SB1125STE18
  • Zoro # G4400261
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
1-1/4"
Connection Type
Socket/Threaded
Screen Material
PVC
Housing Material
PVC
Max. Pressure
150 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB1125STE18
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1-1/4"
Width
12-3/4"
Height
15-1/2"
Length
15 5/8 in
Mesh Size
0.13 in
Connection Size
1 1/4 in
Perforated Screen Size
0.1250 in
Details
Item
Simplex Strainer
Connection Type
Socket/Threaded
Screen Material
Housing Material
Max. Pressure
150 psi
Gasket Material
EPDM
Mesh
1/8"
Blow-off Port
1/2"
Screen Area
86.44 sq. in.
Standards
NSF/ANSI 372, NSF/ANSI 61
Strainer Type
Perforated
Strainer Style
Single
Application
Maximum Pressure at 100 deg F
125 psi
Cover Type
Hand Removable
Series
SB
For Use With
Water
Maximum Pressure
150 psi
Includes Screen
Yes
Maximum Temperature
70 Degrees F
Description
Basket Strainer, Connection Size 1 1/4 in, Mesh Size 0.13 in, Screen Material PVC, Maximum Temperature 70 Degrees F, Cover Type Hand Removable, Height 15 1/2 in, Maximum Pressure at 100 deg F 125 psi, Strainer Style Single, Housing Material PVC, Connection Type Socket and Threaded, Maximum Pressure 150 psi