  • Mfr # YS20150T
  • Zoro # G1278006
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
1-1/2"
Connection Type
Threaded
Screen Material
CPVC
Housing Material
CPVC
Max. Pressure
150 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
YS20150T
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1-1/2"
Height
5 7/8 in
Width
2-17/64"
Length
6 5/8 in
Mesh Size
16 mesh
Port 3 Connection Size
1 1/2 in
Port 2 Connection Size
1 1/2 in
Port 1 Connection Size
Details
Item
Y Strainer
Connection Type
Threaded
Screen Material
Housing Material
Max. Pressure
150 psi
Screen Area
21.1 sq in
Gasket Material
FPM
Mesh
1/32"
Standards
ASTM D1784
Strainer Type
Mesh
Port 3 Connection Type
NPT
Cv Flow Factor
28 gpm
Seal Material
FPM
Port 2 Connection Type
NPT
Maximum Pressure
130 at 100 Degrees F, 150 psi
Port 1 Connection Type
Includes Screen
Yes
Blow Off Port
Series
YS
Maximum Pressure at 100 deg F
130 psi
Description
Y Strainer, Pipe Size 1 1/2 in, Maximum Pressure at 100 deg F 130 psi, Length 6 5/8 in, Height 5 7/8 in, Blow Off Port 1 1/2 in, Screen Material CPVC, Perforated Screen Size Not Applicable, Mesh Size 0.0469 in, Housing Material CPVC, Cv Flow Factor 28 gpm, Includes Screen Screen Included, Maximum Pressure 150 psi, Port 1 Connection Size 1 1/2 in, Port 1 Connection Type NPT, Port 2 Connection Size 1 1/2 in, Port 2 Connection Type NPT, Port 3 Connection Size 1 1/2 in, Port 3 Connection Type NPT