  • Mfr # YS10125S
  • Zoro # G1763702
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
1-1/4"
Connection Type
Socket
Screen Material
PVC
Housing Material
PVC
Max. Pressure
150 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
YS10125S
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1-1/4"
Width
2-61/64"
Height
5 7/8 in
Length
6 5/8 in
Mesh Size
20 mesh
Port 1 Connection Size
1 1/4 in
Port 2 Connection Size
1 1/4 in
Port 3 Connection Size
Details
Item
Y Strainer
Connection Type
Socket
Screen Material
Housing Material
Max. Pressure
150 psi
Mesh
1/32"
Gasket Material
FPM
Blow-off Port
Screen Area
21.1 sq in
Standards
ASTM D1784
Strainer Type
Mesh
Maximum Pressure
125 at 100 Degrees F, 150 psi
Cv Flow Factor
12 gpm
Seal Material
FPM
Blow Off Port
Series
YS
Maximum Pressure at 100 deg F
125 psi
Includes Screen
Yes
Port 2 Connection Type
Port 1 Connection Type
Port 3 Connection Type
Description
Y Strainer, Pipe Size 1 1/4 in, Maximum Pressure at 100 deg F 125 psi, Length 6 5/8 in, Height 5 7/8 in, Blow Off Port 1 1/4 in, Screen Material PVC, Perforated Screen Size Not Applicable, Mesh Size 0.0313 in, Housing Material PVC, Cv Flow Factor 12 gpm, Includes Screen Screen Included, Maximum Pressure 150 psi, Port 1 Connection Size 1 1/4 in, Port 1 Connection Type Socket, Port 2 Connection Size 1 1/4 in, Port 2 Connection Type Socket, Port 3 Connection Size 1 1/4 in