  • Mfr # YS10125T
  • Zoro # G2644013
Pipe Size
1-1/4"
Connection Type
Threaded
Max. Pressure
150 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
YS10125T
Pipe Size
1-1/4"
Length
6 5/8 in
Mesh Size
20 mesh
Port 2 Connection Size
1 1/4 in
Port 1 Connection Size
1 1/4 in
Connection Type
Threaded
Max. Pressure
150 psi
Maximum Pressure at 100 deg F
125 psi
Maximum Pressure
125 at 100 Degrees F, 150 psi
Port 1 Connection Type
NPT
Cv Flow Factor
12 gpm
Port 3 Connection Type
NPT
Description
Y Strainer, Pipe Size 1 1/4 in, Maximum Pressure at 100 deg F 125 psi, Length 6 5/8 in, Height 5 7/8 in, Blow Off Port 1 1/4 in, Screen Material PVC, Perforated Screen Size Not Applicable, Mesh Size 0.0313 in, Housing Material PVC, Cv Flow Factor 12 gpm, Includes Screen Screen Included, Maximum Pressure 150 psi, Port 1 Connection Size 1 1/4 in, Port 1 Connection Type NPT, Port 2 Connection Size 1 1/4 in, Port 2 Connection Type NPT, Port 3 Connection Size 1 1/4 in, Port 3 Connection Type NPT