  • Mfr # YS10125TU
  • Zoro # G0773945
Pipe Size
1-1/4"
Connection Type
Threaded
Max. Pressure
150 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
YS10125TU
Pipe Size
1-1/4"
Length
13 in
Port 2 Connection Size
1 1/4 in
Port 3 Connection Size
1 1/4 in
Perforated Screen Size
0.031 in
Connection Type
Threaded
Max. Pressure
150 psi
Maximum Pressure
125 at 100 Degrees F, 150 psi
Cv Flow Factor
12 gpm
Maximum Pressure at 100 deg F
125 psi
Blow Off Port
Strainer Type
Perforated
Port 3 Connection Type
NPT
Port 2 Connection Type
NPT
Description
Y Strainer, Pipe Size 1 1/4 in, Maximum Pressure at 100 deg F 125 psi, Length 13 in, Height 5 7/8 in, Blow Off Port 1 1/4 in, Screen Material PVC, Perforated Screen Size 0.0313 in, Mesh Size Not Applicable, Housing Material PVC, Cv Flow Factor 12 gpm, Includes Screen Screen Included, Maximum Pressure 150 psi, Port 1 Connection Size 1 1/4 in, Port 1 Connection Type NPT, Port 2 Connection Size 1 1/4 in, Port 2 Connection Type NPT, Port 3 Connection Size 1 1/4 in, Port 3 Connection Type NPT