  • Mfr # AU2018L100CSNS
  • Zoro # G608061745
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
22.4 mm
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Width
64 mm
Carriage Length
100 mm
Carriage Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AU2018L100CSNS
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Carriage Height
22.4 mm
Carriage Width
64 mm
Carriage Length
100 mm
Size
20
For Rail Width
20 mm
Carriage Mounting Hole Size
M5
Manufacturer Size
20
Combined Carriage and Rail Height
24.95 mm
Details
Item
GV3 Carriage
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Material
Aluminum
Seals
Nitrile
Carriage Type
Roller
Number of Mounting Holes
6
Roller Type
Crown Roller
Carriage Finish
Anodized
For Use With
NV 20, V 20
Dynamic Load Capacity
500 N
Maximum Load Radial
400 N
System of Measurement
Metric
Maximum Load Axial
500 N
Series
GV3
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Seal Material
Nitrile
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Radial Load - Maximum
400 N
Compatible Rail Type
Slide
Includes Plugs
Plugs Included
Includes Lubricator
Lubricator Included
Number of Bearing Rows
2
Static Load Capacity
Includes Seals
Seals Included
Requires Lubrication
Lubricant Required
Axial Load - Maximum
Description
GV3 Carriage, Carriage Height 22.4 mm, Carriage Length 100 mm, Carriage Width 64 mm, Carriage Material Aluminum, Roller Material Stainless Steel, Radial Load - Maximum 400 N, Axial Load - Maximum 500 N, Manufacturer Size 20, Dynamic Load Capacity 500 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Roller, For Rail Width 20 mm, For Use With NV 20, V 20, Static Load Capacity 500 N, Combined Carriage and Rail Height 24.95 mm, Series GV3, Operating Temperature - Maximum 140 Degrees F