  • Mfr # AU4434L125DR
  • Zoro # G108061542
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
35.8 mm
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Width
116 mm
Carriage Length
125 mm
Carriage Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AU4434L125DR
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Carriage Height
35.8 mm
Carriage Width
116 mm
Carriage Length
125 mm
Size
44
Carriage Mounting Hole Size
M8
For Rail Width
44 mm
Manufacturer Size
44
Combined Carriage and Rail Height
38.7 mm
Details
Item
GV3 Carriage
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Material
Aluminum
Carriage Type
Roller
For Use With
M 44, NM 44
Roller Type
Crown Roller
Number of Mounting Holes
4
Carriage Finish
Anodized
Maximum Load Radial
6,000 N
System of Measurement
Metric
Series
GV3
Dynamic Load Capacity
3,600 N
Maximum Load Axial
Requires Lubrication
Lubricant Required
Includes Plugs
Plugs Included
Static Load Capacity
Radial Load - Maximum
Number of Bearing Rows
2
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Axial Load - Maximum
Compatible Rail Type
Slide
Includes Lubricator
Lubricator Included
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Description
GV3 Carriage, Carriage Height 35.8 mm, Carriage Length 125 mm, Carriage Width 116 mm, Carriage Material Aluminum, Roller Material Stainless Steel, Radial Load - Maximum 6,000 N, Axial Load - Maximum 3,600 N, Manufacturer Size 44, Dynamic Load Capacity 3,600 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Roller, For Rail Width 44 mm, For Use With M 44, NM 44, Static Load Capacity 3,200 N, Combined Carriage and Rail Height 38.7 mm, Series GV3