  • Mfr # AU2525L180CS
  • Zoro # G308061571
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
28.1 mm
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Width
80 mm
Carriage Length
180 mm
Carriage Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AU2525L180CS
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Carriage Height
28.1 mm
Carriage Width
80 mm
Carriage Length
180 mm
Size
25
Carriage Mounting Hole Size
M6
For Rail Width
25 mm
Combined Carriage and Rail Height
30.7 mm
Manufacturer Size
25
Details
Item
GV3 Carriage
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Material
Aluminum
Carriage Finish
Anodized
For Use With
NS 25, S 25
Roller Type
Crown Roller
Number of Mounting Holes
6
Carriage Type
Roller
Seals
Thermoplastic Elastomer
Maximum Load Radial
1,200 N
Maximum Load Axial
1,280 N
Dynamic Load Capacity
Series
GV3
System of Measurement
Metric
Compatible Rail Type
Slide
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Radial Load - Maximum
Includes Lubricator
Lubricator Included
Static Load Capacity
Includes Seals
Seals Included
Axial Load - Maximum
Seal Material
Thermoplastic Elastomer
Includes Plugs
Plugs Included
Number of Bearing Rows
2
Requires Lubrication
Lubricant Required
Description
GV3 Carriage, Carriage Height 28.1 mm, Carriage Length 180 mm, Carriage Width 80 mm, Carriage Material Aluminum, Roller Material Stainless Steel, Radial Load - Maximum 1,200 N, Axial Load - Maximum 1,280 N, Manufacturer Size 25, Dynamic Load Capacity 1,280 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Roller, For Rail Width 25 mm, For Use With NS 25, S 25, Static Load Capacity 1,280 N, Combined Carriage and Rail Height 30.7 mm, Series GV3