  • Mfr # AU7654L300LBDRNS
  • Zoro # G908061896
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
54.7 mm
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Width
185 mm
Carriage Length
300 mm
Carriage Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AU7654L300LBDRNS
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Carriage Height
54.7 mm
Carriage Width
185 mm
Carriage Length
300 mm
Size
76
Carriage Mounting Hole Size
M10
For Rail Width
76 mm
Combined Carriage and Rail Height
58.7 mm
Manufacturer Size
76
Details
Item
GV3 Carriage
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Material
Aluminum
Roller Type
Crown Roller
Seals
Nitrile
Number of Mounting Holes
6
Carriage Type
Roller
Carriage Finish
Anodized
For Use With
M 76, NM 76
Dynamic Load Capacity
10,000 N
Maximum Load Radial
10,000 N
System of Measurement
Metric
Series
GV3
Maximum Load Axial
Static Load Capacity
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Axial Load - Maximum
Includes Lubricator
Lubricator Included
Seal Material
Nitrile
Includes Plugs
Plugs Included
Radial Load - Maximum
Requires Lubrication
Lubricant Required
Compatible Rail Type
Slide
Number of Bearing Rows
2
Description
GV3 Carriage, Carriage Height 54.7 mm, Carriage Length 300 mm, Carriage Width 185 mm, Carriage Material Aluminum, Roller Material Stainless Steel, Radial Load - Maximum 10,000 N, Axial Load - Maximum 10,000 N, Manufacturer Size 76, Dynamic Load Capacity 10,000 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Roller, For Rail Width 76 mm, For Use With M 76, NM 76, Static Load Capacity 10,000 N, Combined Carriage and Rail Height 58.7 mm, Series GV3