  • Mfr # AU7654L400CSNS
  • Zoro # G308061793
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
54.7 mm
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Width
185 mm
Carriage Length
400 mm
Carriage Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AU7654L400CSNS
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Carriage Height
54.7 mm
Carriage Width
185 mm
Carriage Length
400 mm
Size
76
For Rail Width
76 mm
Carriage Mounting Hole Size
M10
Manufacturer Size
76
Combined Carriage and Rail Height
58.7 mm
Details
Item
GV3 Carriage
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Material
Aluminum
Carriage Type
Roller
Carriage Finish
Anodized
Seals
Nitrile
For Use With
M 76, NM 76
Number of Mounting Holes
6
Roller Type
Crown Roller
Maximum Load Axial
7,200 N
Dynamic Load Capacity
7,200 N
System of Measurement
Metric
Maximum Load Radial
Series
GV3
Axial Load - Maximum
Number of Bearing Rows
2
Requires Lubrication
Lubricant Required
Includes Lubricator
Lubricator Included
Includes Plugs
Plugs Included
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Compatible Rail Type
Slide
Seal Material
Nitrile
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Includes Seals
Seals Included
Radial Load - Maximum
Static Load Capacity
Description
GV3 Carriage, Carriage Height 54.7 mm, Carriage Length 400 mm, Carriage Width 185 mm, Carriage Material Aluminum, Roller Material Stainless Steel, Radial Load - Maximum 6,400 N, Axial Load - Maximum 7,200 N, Manufacturer Size 76, Dynamic Load Capacity 7,200 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Roller, For Rail Width 76 mm, For Use With M 76, NM 76, Static Load Capacity 7,200 N, Combined Carriage and Rail Height 58.7 mm, Series GV3