  • Mfr # AU12P1/P213L75LBNS
  • Zoro # G608061677
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
17.44 mm
Carriage Width
40 mm
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Length
75 mm
Carriage Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AU12P1/P213L75LBNS
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Carriage Height
17.44 mm
Carriage Width
40 mm
Carriage Length
75 mm
Size
12
Carriage Mounting Hole Size
M4
For Rail Width
12 mm
Combined Carriage and Rail Height
19.2 mm
Manufacturer Size
12
Details
Item
GV3 Carriage
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Material
Aluminum
For Use With
MS 12, NMS 12
Seals
Nitrile
Carriage Finish
Anodized
Carriage Type
Roller
Roller Type
Crown Roller
Number of Mounting Holes
4
Dynamic Load Capacity
240 N
Maximum Load Radial
240 N
System of Measurement
Metric
Series
GV3
Maximum Load Axial
Seal Material
Nitrile
Requires Lubrication
Lubricant Required
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Number of Bearing Rows
2
Axial Load - Maximum
Includes Lubricator
Lubricator Included
Compatible Rail Type
Slide
Static Load Capacity
Radial Load - Maximum
Includes Plugs
Plugs Included
Description
GV3 Carriage, Carriage Height 17.44 mm, Carriage Length 75 mm, Carriage Width 40 mm, Carriage Material Aluminum, Roller Material Stainless Steel, Radial Load - Maximum 240 N, Axial Load - Maximum 240 N, Manufacturer Size 12, Dynamic Load Capacity 240 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Roller, For Rail Width 12 mm, For Use With MS 12, NMS 12, Static Load Capacity 240 N, Combined Carriage and Rail Height 19.2 mm, Series GV3, Operating Temperature - Maximum 140 Degrees F