  • Mfr # A36R2412HCR
  • Zoro # G7541387
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Width
24 in
Nominal Height
36 in
Nominal Depth
12 in
NEMA Enclosure Rating
3R
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A36R2412HCR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Width
24 in
Nominal Height
36 in
Nominal Depth
12 in
Body Material Thickness
14 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
3R
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Captive Screws with Padlock Hasp
Cover Closure Type
Hinged
Knockouts
No
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Metal Gauge
14/16 ga
Interior Panel
32FT55
Enclosure Cover Features
Hasp and Staple for Padlocking
Series
A3M
Standards
Features
Collar Studs
IP Rating
IP32
Weight
85
Environment - MERCH
Weather Resistant
Compatible Panel Model Number
A36P24, A36P24AL
Includes Knockouts
Knockouts Not Included
Description
Enclosure NEMA Rating 3R, Material of Enclosure Carbon Steel, 24 in, Hinged Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Screws, Finish Galvanized, Color Gray, Depth 12 in, Enclosure Cover Features Hasp and Staple for Padlocking, Features Collar Studs, Height 36 in, Interior Panel 32FT55, IP Rating IP32, Metal Gauge 14/16 ga, Wall Mounting, Series A3M, Standards cUL Listed per CSA C22.2 No 94 File No E27567, File No E27567, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 3R, UL 50, 50E Listed